Perşembe , Aralık 14 2017
[R-slider id='1']
Ana Sayfa / MANŞETLER / Türkiye’de Rejim Değişikliği Söz Konusu Değildir

Türkiye’de Rejim Değişikliği Söz Konusu Değildir

AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı ve Rize Milletvekili Hikmet Ayar, “Anayasa değişikliğiyle birlikte Türkiye’de rejim değişikliği oluyor” diyenlerin doğru söylemediğini belirterek, 18 maddelik değişiklikte rejimle alakalı hiç bir maddenin olmadığını vurguladı.

İl Başkanı Muhammed Avcı ve Milletvekili Ayar, beraberindeki il yönetim kurulu üyeleri ve İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı’yla birlikte referandum çalışmaları kapsamında esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek anayasa değişikliği hakkında bilgi vermeye devam ediyor.

Avcı ve Ayar ziyaretler sırasında konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, “Cumhuriyet milletimizin en kıymetli kazanımıdır ve Türkiye rejimi demokratik bir cumhuriyettir. 18 maddelik anayasa değişikliğini, rejim değişikliği olarak lanse edenler kafa karışıklığı peşindedir. Rejim nedir? Rejim; egemenlik hakkına göre, devletin niteliğini ve yapısal özelliğini kapsar. Devletin şekli cumhuriyet, cumhuriyetin nitelikleri ise demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmasıdır. Yapısal özelliğe baktığımız zaman ise ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün, yani üniter devlet oluşudur. Bu anlamda anayasa da belirtildiği üzere dilimiz Türkçe, milli marşımız İstiklal Marşı, bayrağımız ay yıldızlı bayrak ve başkentimiz Ankara’dır. Tüm bu unsurlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin rejimini belirleyen unsurlardır. Bunlarla ilgili 18 maddelik anayasa değişikliğinde hiç bir düzenleme söz konusu değildir. ‘Anayasa değişikliğiyle rejim değişiyor’ söylemi, hayali bir söylemdir. Kanunla yapılan düzenlemenin ana omurgası Türkiye cumhuriyetinin rejimiyle değil hükümet modeliyle ilgilidir. Bu model cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak’ tanımlanmıştır.” dedi.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı İshak Alim’in Acı Günü

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı İshak Alim’in Kayınpederi Tuncay Karaosman hayatını kaybetti. Ak Parti Merkez …

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, 20’ye Katladı

3 ay önceki son kararname ile Rize İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan 1.Sınıf Emniyet Müdürü …

Geleceğin Yazılımcıları İçin İyidere Kodluyor, Rize Kodluyor

İyidere Merkez Ortaokulu bünyesinde oluşturulan kodlama atölyesinin açılış törenine Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: