Salı , Ekim 17 2017

R-slider 1 has not any image

Ana Sayfa / MANŞETLER / Türkiye’de Rejim Değişikliği Söz Konusu Değildir

Türkiye’de Rejim Değişikliği Söz Konusu Değildir

AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı ve Rize Milletvekili Hikmet Ayar, “Anayasa değişikliğiyle birlikte Türkiye’de rejim değişikliği oluyor” diyenlerin doğru söylemediğini belirterek, 18 maddelik değişiklikte rejimle alakalı hiç bir maddenin olmadığını vurguladı.

İl Başkanı Muhammed Avcı ve Milletvekili Ayar, beraberindeki il yönetim kurulu üyeleri ve İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı’yla birlikte referandum çalışmaları kapsamında esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek anayasa değişikliği hakkında bilgi vermeye devam ediyor.

Avcı ve Ayar ziyaretler sırasında konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, “Cumhuriyet milletimizin en kıymetli kazanımıdır ve Türkiye rejimi demokratik bir cumhuriyettir. 18 maddelik anayasa değişikliğini, rejim değişikliği olarak lanse edenler kafa karışıklığı peşindedir. Rejim nedir? Rejim; egemenlik hakkına göre, devletin niteliğini ve yapısal özelliğini kapsar. Devletin şekli cumhuriyet, cumhuriyetin nitelikleri ise demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmasıdır. Yapısal özelliğe baktığımız zaman ise ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün, yani üniter devlet oluşudur. Bu anlamda anayasa da belirtildiği üzere dilimiz Türkçe, milli marşımız İstiklal Marşı, bayrağımız ay yıldızlı bayrak ve başkentimiz Ankara’dır. Tüm bu unsurlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin rejimini belirleyen unsurlardır. Bunlarla ilgili 18 maddelik anayasa değişikliğinde hiç bir düzenleme söz konusu değildir. ‘Anayasa değişikliğiyle rejim değişiyor’ söylemi, hayali bir söylemdir. Kanunla yapılan düzenlemenin ana omurgası Türkiye cumhuriyetinin rejimiyle değil hükümet modeliyle ilgilidir. Bu model cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak’ tanımlanmıştır.” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Rize’de Uyuşturucu Operasyonu 1 Kişi Tutuklandı

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube ekipleri, Rize merkezde bir evde uyuşturucu ticareti yapıldığı …

Rize İŞKUR’dan 2000 Kişilik TYP Duyurusu

Türkiye İş Kurumu (İşkur) Rize İl Şube Müdürlüğünden yapılan duyuruda, TYP kapsamında Rize’de çeşitli kamu …

DSİ Genel Müdürü Acu: Rize’de İçme Suyu Sorununu Ortadan Kaldıracak Çalışmalar Devam Ediyor

Genel Müdür Acu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir