Perşembe , Aralık 14 2017
[R-slider id='1']
Ana Sayfa / MANŞETLER / Rize’de ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ Açıldı

Rize’de ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ Açıldı

MEB tarafından 81 ilde bulunan tarihi liselerde, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf ve video filmlerin yer alacağı “Eğitim Tarihi Müzeleri” Rize’ye de kazandırıldı. Rize ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ Ali Metin Kazancı Rize Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, okul müdürleri ve davetliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, İl Eğitim Tarihi Müzeleri’nin 81 vilayette kurulacağını hatırlatarak, “Bu müzelerle gençlerin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir ‘’Eğitim Tarihi Müzesi’’ nin oluşturulması planlanmıştır. Bu planlama çerçevesinde oluşturulan ‘’Eğitim Tarihi Müzeleri’’ ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler il millî eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplanmış ve planlama kapsamında Ali Metin Kazancı Rize Lisesinde İl Eğitim Tarihi Müzesi kurulmuştur.” dedi.

Kurulan müze için alan taraması çalışmalarının devam ettiğini kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, süreç içerisinde yeni materyallerin eklenmesi ile müzenin daha da geliştirileceğini belirtti. Yılmaz, Ali Metin Kazancı Rize Anadolu Lisesi´nde oluşturulan İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin yapılacak plan doğrultusunda ilimiz öğrencilerinin ziyaretine açık olacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından müzenin açılış kurdelası İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve davetliler tarafından hep birlikte kesildi. Müzeyi gezen katılımcılar, okul yetkililerinden eserlerle ilgi bilgi aldılar.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı İshak Alim’in Acı Günü

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı İshak Alim’in Kayınpederi Tuncay Karaosman hayatını kaybetti. Ak Parti Merkez …

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, 20’ye Katladı

3 ay önceki son kararname ile Rize İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan 1.Sınıf Emniyet Müdürü …

Geleceğin Yazılımcıları İçin İyidere Kodluyor, Rize Kodluyor

İyidere Merkez Ortaokulu bünyesinde oluşturulan kodlama atölyesinin açılış törenine Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: