Çarşamba , Aralık 13 2017
[R-slider id='1']
Ana Sayfa / Rize Haberleri / Pazar Fırtına Vadisi Şehitleri anıldı

Pazar Fırtına Vadisi Şehitleri anıldı

Anma törenine Pazar Kaymakamı Cevat Çelik, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, Rize İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, siyasi partilerin temsilcileri, il genel meclisi üyeleri, STK Başkan ve üyeleri ile muhtarlar, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören; katılımcıların köye intikal etmesiyle, köy merkezinden şehitliklerin olduğu tören alanına saygı yürüyüşüyle başladı.

Şehitlik alanında Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan törende Pazar Fırtına Vadisi Şehitleri ile ilgili konuşmayı 10 Mart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Yasin Zengin yaptı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Pazar Kaymakamı Cevat Çelik “1. Dünya Savaşında Doğu Karadeniz’in sahil hattında Arhavi, Fındıklı ve devamında üzerinde bulunduğumuz Fırtına Vadisi sırtlarında, Şehitlik köyümüzde peş peşe cereyan eden savunma muharebelerinde kutsal vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna canlarını seve seve feda ederek, şehit oldular. Kahraman vatan evlatlarını, buradan bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Bugün burada bulunduğumuz alanda şehit olan askerlerimiz kalplerimizde yaşayacaklardır. Ordumuz dün Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs’ta, PKK terör örgütüyle mücadelede, 15 Temmuz’da gösterdiği azim ve fedakârlığı bugünde ülkemizi bölmek, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı yine aynı kararlılıkla sürdürecektir. Millet olarak 1000 yıllık birlik ve beraberliğimizin nişanesi, vatan için toprağa düşen her şehidimizin ve vücutlarının parçalarını vatan toprağına emanet eden gazilerimizin bu vatanın bir kere daha vatan yaptığının inancı ve bilincidir. Sevgili Pazarlılar Şehitlik Köyünde bulunan şehit mezarlarının günümüze ulaşması vatandaşlarımızın vatan ve Millet bilinci sayesinde olmuştur. Bu özverilerinden dolayı bölge halkına şükranlarımı sunuyorum.  Bölgede şehadete eren ecdadımızın kabirlerinin düzenlenmesi ve Şehitler Abidesinin yapılması bu yıl içinde inşallah tamamlanacaktır.  Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle aziz şehitlerimizin yüce ruhları ile Ulu Önder Atatürk ve onun silah arkadaşlarını da saygı ve rahmetle anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Tören de daha sonra Pazar 10 Mart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Simge Koçak tarafından şiir okundu.

Pazar’da şehitlerin ruhları için okunan yirmi hatimin duası ise İkiztepe Mahallesi İmam Hatibi Mustafa Bölükbaş tarafından icra edildi.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı İshak Alim’in Acı Günü

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı İshak Alim’in Kayınpederi Tuncay Karaosman hayatını kaybetti. Ak Parti Merkez …

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, 20’ye Katladı

3 ay önceki son kararname ile Rize İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan 1.Sınıf Emniyet Müdürü …

Geleceğin Yazılımcıları İçin İyidere Kodluyor, Rize Kodluyor

İyidere Merkez Ortaokulu bünyesinde oluşturulan kodlama atölyesinin açılış törenine Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: