Salı , Ekim 17 2017

R-slider 1 has not any image

Ana Sayfa / Dünya / ABD Ordusu böyle konuşlandı

ABD Ordusu böyle konuşlandı

El Bab operasyonundan sonra gözlerin çevrildiği ve Türkiye’nin YPG güçlerinin çıkmasını istediği Menbiç’in güney batısında dün Türk Silahlı Kuvvetleri destekli ÖSO ile Demokratik Suriye Güçleri arasında çatışmalar çıktığı haberleri geldi. Kürt internet sitelerindeki haberlere göre Gorhiko, Holaşh ve Kalide köylerindeki çatışmalar dün gece geç saatlere kadar devam ederken, ABD Ordusu’na ait zırhlı araçlarında Menbiç’in kuzeyinde konuşlandı. Daha önce Menbiç’in koalisyon güçlerinin koruması altında olduğunu ve buraya yönelik saldırılara izin vermeyeceğini belirten ABD askerleri, Menbiç’in kuzeyindeki Salur Çayı yakınlarında zırhlı araçlarını konuşlandırdı. ABD askerlerinin kritik noktalarda bayraklarını çektikleri zırhlı araçlarının görüntüleri ortaya çıktı.

Demokratik Suriye Güçleri sözcülerinden YPG’li Şervan Derviş, Menbiç’in kuzeyinde konuşlanmış ABD askerleri bulunduğunu, bunların şehre girip çıktıklarını ve tüm gelişmelerden haberdar olduklarını belirterek, “Durumlarını netleştirmelerini bekliyoruz” dedi. Menbiç’in DEAŞ’tan kurtarıp sivil bir iradeye teslim ettiklerini de iddia eden Derviş, şunları söyledi:

“Şu an kentte yüzbinlerce insan yaşıyor ve son birkaç ay içinde de El Bab ve çevresinden onbinlerce insan, güvenlik ve istikrara dayanarak buraya sığındı. Daha önce de belirttiğim gibi, saldıranlar biz değiliz, böyle bir planımız da yok. Sadece kendimizi savunuyoruz. Türkiye için düşman bir güç değiliz, onlarla iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ve onlar için bir tehdit oluşturmuyoruz.”

RUSYA DEVREYE GİRDİ O KÖYLER SURİYE HÜKÜMETİNE BIRAKILDI

Reuters’ın haberine göre terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ve Türkiye destekli ÖSO arasında çatışmaya sahne olan köylerin Rusya arabulucuğunda Suriye hükümetinin kontrolüne bırakılması kararlaştırıldı. Yapılan açıklamada Menbiç’in batısında yer alan köylerin son günlerde Türkiye destekli güçler ve Menbiç Askeri Konseyi arasında çatışmaların odak noktasını oluşturduğu bildirildi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Hollanda’dan skandal Türkiye kararı!

Almanya’dan sonra bir etkinlik iptali haberi de Hollanda’dan geldi. Hollanda hükümeti, Türk yetkililerin Rotterdam’da düzenlemeyi …

James Jeffrey: “ABD’nin YPG’ye bağımlı olması…”

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, ABD’nin YPG’ye bağımlı olması iyi değil diye konuştu. James …

Çin kritik uyduyu fırlattı

“KT-2” roketi tarafından taşınan uydu, yerel saatle 07.53’te fırlatıldı ve daha sonra planlanan yörüngesine girdi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir